6 lipca 2023

Poznaj wady Looker Studio!

Choć Google Data Studio jest bardzo przydatnym narzędziem, kilka funkcji wciąż wymaga poprawy. Przeczytaj artykuł…

Studio Danych jest niezwykle użytecznym, darmowym narzędziem, dzięki któremu stworzysz estetyczne raporty przy wykorzystaniu nawet kilku źródeł danych. Jednak jak każde inne narzędzie, Google Data Studio posiada również kilka funkcji, które nie działają prawidłowo, przez co mogą utrudniać pracę. Poznaj wady Google Data Studio.

Na wstępie należy zaznaczyć, że Studio Danych posiada znacznie więcej zalet niż wad. Jest darmowe, a w dodatku umożliwia tworzenie estetycznych, interaktywnych raportów w oparciu o kilka różnych źródeł danych.

Strona główna Google Data Studio

Google Data Studio, panel główny

Możesz wybrać jeden z wielu dostępnych szablonów lub stworzyć własny, spersonalizowany raport od zera. Jest jednak kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę. Zapoznaj się z poniższą listą i poznaj wady Google Data Studio.

Długi czas wczytywania danych

Pierwszą wadą Data Studio, na którą zwraca uwagę wiele osób, jest jego powolne ładowanie. Jest to szczególnie odczuwalne przy tworzeniu skomplikowanych raportów, zawierających wiele stron, tabel oraz wykresów, opartych na kilku źródłach danych. Choć dla wielu jest to uciążliwe, niektórzy twierdzą, że działa to również motywująco, aby w raportach umieszczać jedynie najistotniejsze metryki.

Raport Google Data Studio

Google Data Studio, przykład raportu

Dodatkowe konektory są płatne

Niestety, jeżeli chcesz stworzyć raport oparty na danych z Facebooka, Linkedina, Hubspot, Microsoft Ads czy Twittera, będziesz musiał za to dodatkowo zapłacić. Czasami jednak pojawiają się darmowe wersje konektorów, ale niestety będą one miały ograniczone funkcjonalności.

Konektory Google Data Studio

Google Data Studio, konektory

Brak możliwości zaawansowanej edycji

Ta wada Data Studio odnosi się przede wszystkim do “data prep”, czyli inaczej mówiąc obróbki danych przed wyświetleniem w stworzonym raporcie. Jeżeli potrzebujesz stworzyć raport oparty na nietypowym połączeniu danych, najczęściej będziesz musiał przeprowadzić obróbkę danych w innym narzędziu, np. w Arkuszach Google. Może być to uciążliwe, szczególnie w przypadku, gdy tworzony raport zawiera duże ilości danych.

Błędy w działaniu programu bez podania przyczyny

Zdarza się, że przy tworzeniu raportu Data Studio coś nie będzie działać. Problemem może okazać się brak jasnego komunikatu – co nie działa i dlaczego. Bez posiadania takich informacji, nie jesteś w stanie naprawić błędu i kontynuować pracy. Brak kodu błędu, podpowiedzi czy linka do dokumentacji stanowi duży problem Data Studio.

Poznałeś już wady Google Data Studio. Pomimo kilku wad, Studio Danych jest świetnym narzędziem pozwalającym na wizualizację danych w estetyczny, czytelny sposób. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat zalet Data Studio. Jeżeli interesuje Cię tematyka związana z Data Studio i chcesz dowiedzieć się więcej na temat tworzenia raportów w oparciu o różne źródła danych, sprawdź pozostałe artykuły na mojej stronie!

Kategoria: Blog Looker Studio Podstawowy • Autor: Monika Kołodziejczyk • 6 lipca 2023 Tags: Looker Studio