15 stycznia 2022

Jakie źródła możesz połączyć z Google Data Studio?

Poznaj wszystkie rodzaje źródeł, które możesz połączyć z Google Data Studio!

Źródła danych są podstawą działania Google Data Studio. Wygląd raportu jest ważny, ale to dobór źródeł danych jest pierwszym krokiem w trakcie tworzenia nowego raportu. Warto więc mieć świadomość, jakie źródła możesz połączyć z tym narzędziem i jak je stosować.

Raport w Google Data Studio można przygotować, korzystając z różnych źródeł danych. W tym artykule omówię jakie źródła Google Data Studio możesz wykorzystać przy tworzeniu swoich raportów.

Źródła danych Google Data Studio

Google Data Studio to narzędzie umożliwiające połączenie z różnymi źródłami. Dostępny jest szereg konektorów (oprogramowań sprzęgających), dających możliwość wizualizacji danych pochodzących z różnych narzędzi. Google Data Studio oferuje możliwość skorzystania z 21 wbudowanych darmowych konektorów. Te źródła danych to głównie narzędzia Google, takie jak:

  • Google Analytics
  • Google Ads
  • Google Search Console
  • Google Sheets
  • Google Ad Manager 360
  • YouTube Analytics

Dostęp do nich jest całkowicie darmowy. Potrzebne jest jedynie aktywne konto Google (możesz utworzyć je również za pomocą firmowego adresu), aby uzyskać wiele możliwości w tworzeniu raportów.

google-data-studio-konektory

Panel „Google Connectors”, Google Data Studio

Możesz korzystać z oprogramowań partnerskich

Google Data Studio posiada różne wtyczki, dzięki którym możliwy jest import danych nie tylko z usług Google, ale także z wielu innych źródeł, takich jak Facebook, LinkedIn czy Twitter. Niestety część z nich jest płatna. Dostępne są jednak również darmowe szablony do tych narzędzi. Jeśli nie wiesz, gdzie ich szukać, dołącz do grupy Google Data Studio Polska, w której co tydzień w czwartek umieszczam gotowe szablony raportów do pobrania. Pamiętaj, że Google Data Studio umożliwia pobranie raportów zarówno w formie interaktywnych dokumentów, jak i w formacie pdf.

konektory-partnerskie-Google-Data-Studio

Panel „Partner Connectors”, Google Data Studio

Importowanie źródła danych Google Data Studio za pomocą Arkuszy Google

Jeżeli chcesz wykorzystać inne źródła danych, a nie masz do tego bezpłatnego narzędzia, możesz spróbować wrzucić je najpierw do Arkuszy Google, a następnie za ich pośrednictwem umieścić je w raporcie. W tym artykule dowiesz się, jak to zrobić. Wszystkie przesłane dane możesz następnie przekształcić w wykresy słupkowe, kołowe i wiele innych.

W jaki sposób wybrać źródło danych?

To nic trudnego. Wystarczy, że przy tworzeniu raportu wybierzesz odpowiedni konektor, następnie klikniesz element zawierający Twoje źródło danych do raportu i naciśniesz znajdujący się po prawej stronie przycisk „dodaj”.

wybierz-konektor-Data-Studio

Google Data Studio, wybór źródła danych

W jednym raporcie możesz łączyć ze sobą dane z różnych źródeł

W głównym panelu Google Data Studio kliknij znajdującą się po lewej stronie opcję „Źródła danych”. Następnie zostaniesz przeniesiony do panelu wyboru źródła.

Możesz to zrobić również na poziomie raportu, poprzez kliknięcie opcji „Zasób” w górnym menu, a następnie wybór „Zarządzaj dodanymi źródłami danych”.
Dzięki temu masz możliwość zestawiania ze sobą danych pochodzących z wielu źródeł oraz podsumowania statystyk, które pomogą Ci uporządkować obszar analizy danych.

Data-Studio-tworzenie-raportu

Google Data Studio, wybór nowego źródła

Tworzenie własnych konektorów

Możesz również stworzyć własne konektory, dopasowane do swoich potrzeb, jednak jest to bardzo zaawansowane narzędzie. Potrzebujesz do tego podstawowej wiedzy programistycznej oraz dostępu do API narzędzia, z którego chciałbyś pobrać dane.

tworzenie-wlasnych-konektorow-data-studio

Google Data Studio, panel tworzenia własnych konektorów

Teraz już wiesz jakie są źródła danych Google Data Studio! Jeżeli chcesz dowiedzieć się w jaki sposób je połączyć z  Data Studio sprawdź pozostałe artykuły na moim blogu! Do każdego konektora stworzony jest osobny artykuł. Z wpisów na blogu dowiesz się również wielu ciekawych informacji np. czym różni się Google Analytics od Google Data Studio oraz jak stworzyć raport na 4 sposoby.

Sprawdź ofertę kursów online

Zdobądź praktyczną wiedzę z Data Studio prosto od eksperta!

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Kategoria: Blog Kategorie wiedzy Looker Studio Podstawowy Poziom • Autor: darkx93 • 15 stycznia 2022